english czech
Úvod2 arrow Zajímavosti arrow Žádné setkání není náhodné - rozhovor

Žádné setkání není náhodné - rozhovor

Napsal: Malvína Nálevková
08.07.2009


- část letního rozhovoru Heleny Míkové s Václavem Vokolkem pro časopis Moje zdraví, červen 2009

Chodíte rád po neznačených cestách? Ve svých knihách se většinou zaobíráte tajemnem a skrytými souvislostmi...
Snažil jsem se pohybovat pouze po neznačených cestách. Za minulého režimu jsem to dokonce pokládal za jediné řešení, často svízelné, ale jediné, které mi zaručilo až obdivuhodnou svobodu. Ta spočívala v tom, že jsem psal knihy, které jsem nevydával, maloval obrazy, jež jsem vystavoval většinou jen v zahraničí, žil život, který v nejmenším neodpovídal tehdejším normám. Vydal jsem 19 literárních knih, prozaických a básnických, v nichž je tajemno tak tajemně ukryté, že o něm nemá smysl mluvit. Ale v posledním desetiletí se mimo literaturu věnuji ne snad tajemnu, nepovažuji se za módního záhadologa, ale skrytým souvislostem. Mým hlavním tématem, ke kterému se vše sbíhá, je však krajina. V ní se totiž ukrývá mnohé a nečekané. I my a naše osudy...


Hodně prostoru věnujete ve svých v knihách stromům a kamenům. Strom je symbol života, nesmrtelnosti a znovuzrození. Kameny posvátní svědci věků. Čím vás tak fascinují? A který je ten „váš“?

Každý z kamenů, se kterými jsem se potkal, je jiný. Považuji je za mlčící bytosti. Mají pro nás své vzkazy, proto je někdo tak pracně vztyčil, ale my je neumíme rozluštit, natož pochopit. Nevíme si s nimi rady. Je to jejich posvátná vertikalita, tak jsem nazval jejich duchovní smysl, která na nás silně působí. Zvláště citliví lidé (já mezi ně ovšem nepatřím) s nimi dokáží navázat smyslový kontakt, ukázat centra jejich energie a podobně. Nejbližší vztah mám k menhiru v Drahomyšli. Má za sebou celé panorama Středohoří a v sobě nepopsatelnou sílu.

Právě v těchto dnech vychází vaše nová kniha „Neznámé Čechy – Posvátná místa středních Čech“. Co čtenářům přináší, naleznou v ní odkrytá tajemství českých zákoutí? (Jsou v ní zahrnuté kapitoly: Posvátné hory, Energie poutních míst, Síla posvátné vody, Uctívané stromy a Energie kamenů.) Jak dlouho vznikala, kolik míst jste osobně navštívil a která z nich vám „zůstala“ v srdci?
Tato kniha je prvním dílem rozsáhlejšího projektu. Vznikala dlouhá léta a jsem rád, že spatří světlo světa. Myslím, že její čtenáři budou překvapeni. A doufám, že se vydají na cestu. Tak jako já. Navštívil jsem, většinou opakovaně, všechna místa v knize popsaná. Opuštěnost posvátných míst v české krajině, pravěkých stejně jako křesťanských, je smutná. Ta místa netrpělivě čekají na nové poutníky.

Co to vlastně takové posvátné místo – místo duchovní síly – je? Mohou je najít jen citliví jedinci, působí na každého? Léčí, uzdravuje? Kde jsou taková hlavní místa v Čechách? A existuje vzájemné propojení posvátných míst?
Je to místo, kde se člověk odedávna setkával s vyššími světy. Ta místa jsou nezávislá na lidech, což je fakt, který je dokázán. Například na vrcholu Bacína ukládali lidé oběti do stejné skalní pukliny neuvěřitelných 11 tisíc let. Ti lidé se nikdy nesetkali, nemohli by si rozumět, a přece dělali na stejném místě to samé. Posvátná místa jsou bohatě strukturovaná a není vyloučeno, že navzájem vytvářejí větší celek. U některých se obětovalo, k jiným se putovalo, některá uzdravovala, další vybízela k meditaci o modlitbě, jinde se pohřbívalo. Domnívám se, že působí na každého, kdo se k nim vydá.

 

Celý rozhovor zde.

Poslední úprava: 31.07.2009

MALVERN knihkupectví

Adresa: kavárna Božská lahvice, Italská 13, Praha 2 Vinohrady. Otevřeno  pondělí - sobota od 10 do 22 hodin.
Kompletní nabídka knih též na e-shopu www.malvern.cz

Kontakt: , tel. 724 245 245.

Související odkazy

Powered by Elxis - Open Source CMS.
Copyright (C) 2006-2018 Elxis.org. All rights reserved.