english czech
Úvod2 arrow Lost Password arrow Kniha Tvář se ztracenými ústy

Kniha Tvář se ztracenými ústy

Napsal: Malvína Nálevková
05.01.2015

Nakladatelství Malvern: "Tvář se ztracenými ústy"

Tvář se ztracenými ústy

Henri Michaux (1899-1984) je jedním z největších básníků dvacátého století. Jeho poesie je tvrdá, někdy až krutá. Michauxovy texty jsou jakoby vyryty do stromu, do vyschlé půdy, do kamene. Zároveň je však Henri Michaux úžasně vnímavý ke každému šumu, k hučení moře, větru, k zašustění křídel ptáka v letu, k chvějícím se listům stromu. Surové záznamy, jakoby ve stavu zrodu, skvrny slov, trsy slov, krystaly neologismů, neartikulované výkřiky, milostné vzdechy, zaříkávání, kletby, litanie. Nejen Michauxovy verše a texty v próze, ale i jeho kresby tuší, akvarely či vlastní kaligrafie, jimiž se pokusil proniknout za řeč, tam, kde slova nestačí, to vše je doslova nabité energií výbuchu sopky či supernovy. Michaux se snaží proniknout na samu mez vědomí, k „tajemství čisté existence“. S přesností laserového paprsku popisuje vjem po vjemu, prozkoumává nové, netušené prostory, odkrývá nové, dnes již zahlušené schopnosti člověka. Michauxova poesie je jedním z nejdůslednějších, a zároveň nejpodstatnějších pokusů evropské poesie dvacátého století o jiné vnímání, cítění a myšlení, o jejich proměnu, o proměnu těch nejzákladnějších zkušeností, o „odkrývání neznáma“, jak to pro poesii závazně postuloval již Arthur Rimbaud. Výbor z poezie přeložil Jan Vladislav.


Knihy nakladatelství Malvern je možné objednat na www.malvern.cz

"Šel pomalu, co nejpomaleji, aby jeho duše mohla případně dohonit tělo. Je velice zneklidněn, že se vydal na cestu jen s jejími třemi čtvrtinami, protože tváří v tvář nesnázím života není člověk dost silný ani celý.

Co žáků umírá v ložnicích internátů, co jich budí ráno zvonění – musí okamžitě jít, musí se okamžitě mýt – a co jich zůstává celý den unavených, zatímco část jejich duše bloudí dál ložnicemi od klíčů k jiným předmětům ze železa, ty kousky lidí, které nemohou spočinout a nevědí, co udělat! Těmhle dětem, které se tak drolí noc co noc, zůstává na konci čtvrtletí z duše už jen takový malý kousek, že jim to nestačí, ani aby dělaly idiota."

...

„Co by vzniklo destilací světa?“ ptal se udiveně člověk, který se

poprvé opil.

Poslední úprava: 12.01.2015

MALVERN knihkupectví

Adresa: kavárna Božská lahvice, Italská 13, Praha 2 Vinohrady. Otevřeno  pondělí - sobota od 10 do 22 hodin.
Kompletní nabídka knih též na e-shopu www.malvern.cz

Kontakt: , tel. 724 245 245.

Související odkazy

Powered by Elxis - Open Source CMS.
Copyright (C) 2006-2018 Elxis.org. All rights reserved.